Arşiv Koruma Sistemleri

Arşivler kurumların ve şirketlerin hafızası konumunda oldukları için çok önemli belgelerin arşiv koruma sistemleri ile iyi bir şekilde korunması gerekir. O yüzden her türlü tehlikeye gerekli tedbirlerin alınması önemlidir.

Yönetmeliklere göre arşivlerin saklanma süreleri kurumdan kuruma değişse de korunmaları gerçeği her işletmeyi ilgilendirmektedir. Arşivlerin içerisinde yer alan manyetik kayıt ile depolanan verilerin saklanmaları daha farklı olmaktadır. İçeride saklı olan bilgilere her an sağlıklı bir şekilde ulaşılabilmesi için, arşivlerin düzenli ve sağlam bir şekilde istiflenmesi önemlidir. Arşivdeki dokümanların arşiv koruma sistemleri ile tehlikelerden korunması ve her an kullanıma hazır halde durması gerekir.

Arşivlerde yangından korunmak için tercih edilecek yöntem evrak, belge veya manyetik medyaya zarar vermeyen nitelikte olmalıdır. Hassas bir şekilde yangına müdahale ederek hem yangını söndürmeli hem de maddi zararı önlemelidir.

Esasında arşiv koruma sistemleri için en uygun iki yöntem gazlı ve su sisi söndürme sistemleridir. Gazlı yangın söndürme sistemlerinden en uygunu FE 25 ve FE 227 gazlarını içeren söndürme ajanlarıdır. Arşivlerdeki en hassas korunması gereken demirbaşlar manyetik demirbaşlar olduğu için gazların bu alanda zarar vermeyen nitelikte olmasına özen göstermek gerekir. Profesyonel olarak etüt yapılması ve sistem açılarının iyi hesaplanması önemlidir.

Arşiv koruma sistemleri içinde yer alan diğer zararsız söndürme sistemi su sisi söndürme sistemidir. Yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemi, arşivlerde bulunan hiçbir şeye zarar vermez. Ülkemizdeki arşivlerde daha çok tercih edilen koruma sistemi ise gazlı olanlardır.

Bu söndürme sistemleri kaliteli olarak üretilmekte ve mutlaka testten geçirilmektedir. Kullanıldıktan sonra çevrede hasar oluşturmaması avantajlı yönlerinden biridir. Yeni arşivleme metotlarına göre nemden ya da sistemin püskürteceği gazdan veya köpükten zarar görme ihtimali olan tarihi eserler veya tablolar özel kasalarda veya dolaplarda saklanmaktadır. Böylece gazlı veya su sisi yangın söndürme sisteminden hangisi kullanılırsa kullanılsın, hiçbir belge ve doküman zarar görmemektedir.

Arşiv koruma sistemleri uzman ekiplerce yerlerine monte edilmekte ve kör nokta bırakmayacak şekilde döşenmektedir. Tüm hesaplamalar yapılmakta, gerekli kontroller ve testlerden geçirilmektedir.

İletişime Geç

Teklif İste

diyarbakır promosyon
diyarbakır web tasarım
diyarbakır seo
diyarbakır e-ticaret sitesi
diyarbakır reklam ve grafik
oyun hesapları
oyun haberleri
oyun bilgileri
bedava oyun
kredi nedir
kredi kartı nedir
KOSGEB
bankacılık haberleri
sağlık haberleri
sağlık konuları
astım hastalığı
hipertansiyon