Yangın Hortumu

Yangın meydana geldiği zaman, erken müdahale etmek ve zaman ile yarışmak çok önemli bir etkiye sahiptir. Yangın felaketinde yangının büyüklüğüne göre müdahalede kullanılacak su miktarı da önem arz eder. Özellikle çok büyük ve kısa sürede yayılan alevlere müdahale için kullanılacak su miktarı da çok olmalıdır. Bu şekilde alevlere su yolu ile müdahaleyi sağlayan araç yangın söndürme hortumları olacaktır. Yangın söndürme amacı ile kullanılan, yangın söndürme hortumları, Diyarbakır Yangın şirketi için de satışı yapılan ürün grubu arasındadır.

Yangın Söndürme Hortumları

Geçmişte yangın felaketini önlemek için, su dolu kovalar yolu ile yangın söndürme işlemi gerçekleştirilmekteydi, modern itfaiyeciliğe geçildiğinde ise pamuktan yapılma hortumlar üzeri naylonla kaplanmış şekilde ulaşılması zor yerlere su fışkırtma gibi temel bir özelliğe sahipti ve bu durum zaman içerisinde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte değişti. Yangın söndürme hortumları kullanılacak bölgeye göre değişkenlik gösterir.

Bu sebeple standart tek tip hortumdan söz edilemez. Ancak yangın söndürme hortumları için genel özellikler saymamız gerekirse;

İç çapının 9 cm üzerinde olması durumunda bu yangın söndürme hortumları “büyük çaplı hortum” türüne dahil olacaktır. Büyük çaplı hortumların debisi yüksek, basıncı fazla olmakla birlikte daha büyük mesafelerde, daha küçük çaplı yangın söndürme hortumlarına kıyasla daha az miktarda sürtünme kaybı ile daha fazla miktarda su aktarabilme olanağı sağlayacaklardır.

Büyük çaplı hortum genelde daha küçük çaplı hortumlardan uzun ve ağırdır. Standart olarak 30 metre uzunluğundadır. Bu uzunluktaki hortumun ağırlığı ise yaklaşık olarak 35 kilogram gelir.

Büyük çaplı yangın söndürme hortumları sağlamdır; ancak yıpranabilme özelliği de vardır. Dış kaplaması genel olarak polyester fiberden yapılır. İç kaplama ise kesintisiz kaplanmış lastikten yapılmıştır

Yangın söndürme hortumları kullanılırken,

Yangın dolabının kapısı açıldığında hortum makarası oynatılarak dışarıya çıkartılır, makarada sarılı hortum ucundan tutularak alevli bölgeye yaklaştırılır, yaklaşıldıkça zaten makara da kendiliğinden dönerek yangın söndürme hortumları da uzamış olacaktır, su vanası kapalı konumdan açık konuma getirilmelidir, hortumun ucunda bulunan lans çevrilerek açılır ve püskürtme veya yağmurlama tekniğinde işlem yapılır. Yangın sönene kadar bu şekilde devam edilir ve yangın sönünce lans çevrilerek kapalı konuma getirilerek hortum makaraya sarılmak suretiyle yangın dolabına yerleştirilir.

Yangın söndürme hortumları dış çevrede iken, sokağın su kaynağı ile aynı tarafına yerleştirilmesi gereklidir. Bu zaman kullanımının kıymetli olduğu yangın felaketi durumları için müdahalelerin acil durum bölgesine rahat erişebilmesi adına önemli bir detay olacaktır.

Büyük çaplı yangın söndürme hortumları kullanım esnasında kenarından sürüklenmesi veya katlanması söz konusu olursa bu hortumun aşınmasına ve kullanılmaz hale gelmesine yol açacaktır. Ayrıca, kendi üzerine katlanmış olan bir yangın söndürme hortumu kesinlikle sürüklenmemelidir. Bu da yine hortumun yıpranma payını arttıracaktır.

Kalite ve Uygun Fiyat 

Yangın şirketleri etkili satış özellikleriyle yangın hortumlarını müşterilere satışa sunmaktadır. Yangın hortumları için satış fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Ancak satış fiyatı üzerine odaklanmanın yangın ve bunun düzeyinde kontrol dışına çıkınca önlenmesi zora giren olaylarda satış fiyatı ilk değerlendirme kriteri olmamalıdır. Yangınların oluşturduğu hasarların maliyeti yangın için alınan yangın söndürme araçlarının fiyatlarından daha düşük düzeyde olamaz. Diğer yandan can kaybı oluşması ihtimalini de göz önüne alırsak, kaliteden neden taviz verilmemesi gerektiği de meydana çıkmış olur. Yangın hortumları için belirlenen fiyatı sadece maliyet olarak düşünmemek gerekir. Isıya dayanıklı kolay yıpranmayan, tatbikata uyum sağlayan ve yangını söndürme işlemlerinde etkili sonuçlar veren ve kullanımı hakkında detaylı bilgiler sunan bir yangın firması olan Diyarbakır Yangın, yangın söndürme hortumları konusunda yangın şirketleri arasında tercih sebebiniz olacaktır.

Yangın Hortumu Çeşitleri:

 • İç-Dış Kaplı Yangın Hortumu
 • Master Yangın Hortumu
 • Yarı Sert Makara Hortumu
 • İç-Dış Kaplı Yangın Hortumu
 • İçi Kauçuk Yangın Hortumu
 • İçi Kauçuk Yangın Hortumu (Kırmızı PU Kaplı)
 • İçi Termoplast Yangın Hortumu
 • İçi Termoplast Yangın Hortumu (Kırmızı PU Kaplı)
 • İçi PVC Yangın Hortumu
 • İçi PVC Yangın Hortumu (Kırmızı PU Kaplı)
 • Yarı Sert Yangın Hortumu
 • K.K.T Yangın Söndürme Cihaz Hortumu
 • Spiral Emiş Hortumu
 • İçi EPDM Yangın Hortumu
 • İçi EPDM Yangın Hortumu ( Kırmızı Pu Kaplı )
 • Silobas Hortum
 • Kendini Islatan Hortum
 • Hortum Makaraları ve Arabalar
 • Hortum Yardımcı Aparatlar

İletişime Geç

Teklif İste

diyarbakır promosyon
diyarbakır web tasarım
diyarbakır seo
diyarbakır e-ticaret sitesi
diyarbakır reklam ve grafik
oyun hesapları
oyun haberleri
oyun bilgileri
bedava oyun
kredi nedir
kredi kartı nedir
KOSGEB
bankacılık haberleri
sağlık haberleri
sağlık konuları
astım hastalığı
hipertansiyon